Na Slovensku sa vyskytuje cievna mozgová príhoda ročne u 17-tisíc ľudí. Z roka na rok ich počet stúpa.
Cievna mozgová príhoda bola kedysi strašiakom len pre seniorov. Dnes sa na jednotku intenzívnej starostlivosti dostávajú čoraz mladší pacienti. Niektorí nemajú ani tridsať rokov. Môže za to nadváha, fajčenie či vrodené ochorenie.
Príznaky cievnej mozgovej príhody sú pritom jednoduché a rozoznať ich podľa jej slov dokáže už aj dieťa. Stačí ich len poznať a včas si zavolať pomoc. Práve čas rozhoduje o miere poškodenia mozgu a návrate do normálneho života.
Cievna mozgová príhoda primárne postihuje ľudí nad 60 rokov, to je stále pravda. Čím ďalej sa stretávame aj s mladšími ročníkmi. Už aj 20, 30, 40-roční ľudia majú bežne cievnu mozgovú príhodu.
Poznáme dva druhy cievnej príhody. Prvým typom je ischemická cievna mozgová príhoda, kedy sa upchá cieva zrazeninou a nedokrvená časť mozgu odumrie. Druhý je, keď praskne cieva v mozgu a vznikne krvácanie do mozgu. Môže sa to stať, keď ľudia zanedbajú preventívne prehliadky a majú vysoký krvný tlak, neliečia si ho a potom tie cievky v mozgu, ktoré sú vlastne najtenšie, prasknú.
Príznaky cievnej mozgovej príhody sa dajú zapamätať podľa skratky FAST. F je ako face (tvár), sledujeme u pacienta asymetriu tváre, teda poklesnutý ústny kútik. A ako arm (horná končatina), sledujeme neobratnú ruku, niekedy aj celú polovicu tela. Pacienti nevedia uchopiť veci a majú problém s koordináciou. S ako speech (reč), keď pacient bľabotá alebo hovorí nezmysli. Nakoniec to najdôležitejšie, T ako time (čas).
Čo všetko robiť, aby sme minimalizovali riziko vzniku alebo opakovanie mozgovej príhody?
- nefajčite
- stravujte sa zdravo
- znížte príjem soli v strave
- obmedzte konzumáciu alkoholu
- denne si doprajte dostatok telesného pohybu – ak môžete, pravidelne cvičte
- znížte nadmernú telesnú hmotnosť
- obmedzte stresové zaťaženie
- sledujte svoj krvný tlak v domácom prostredí
- dodržiavajte preventívne prehliadky u praktického lekára – dôležité je najmä sledovanie krvného tlaku ako aj hladiny cukru a tukov v krvi
- berte pravidelne predpísané lieky
- nikdy svojvoľne žiadny liek nevysadzujte bez konzultácie s lekárom
- pri vedľajších alebo nežiaducich účinkoch liekov informujte lekára
Hýb sa každý deň, aby Ťa porážka neporazila 💪 Buď aktívny a zapoj sa do celosvetovej výzvy #greaterthanstroke