Martinka je 9-ročné usmievavé dievčatko, veľmi šikovné a inteligentné, ako všetky detičky v jej veku. Mentálne teda rozumie všetko a chápe aj všetko to, čo sa okolo nej deje, ako aj to, že má problém s nožičkami a preto musí cvičiť, aby raz mohla behať ako jej sestričky a rovesníci.
Jej problém je, že má DMO – hypotonická forma so slabými – hypotonickými nožičkami, axiálny hypotonus, zaostáva v hrubej motorike. Čiastočne má obmedzenú aj jemnú motoriku – čiže písanie nie je krasopis a bohužiaľ postihlo jej to reč, jazyk neposlúcha, ako má.
Na začiatku r. 2016 prešla sama max. 50 m, po schodoch a naklonenej plošinke nevedela prejsť vôbec. Dlhšie trasy musela absolvovať v kočíku alebo autom. Po prvom pobyte v rehabilitačnom centre (4/2016) Martinka prešla sama až 500 m bez pádu. T. č. vďaka darcom, dobrým ľudom, 2% z daní a nadáciám, či projektom je Martinka na 11-tom pobyte v rehabilitačnom centre. Zvláda prejsť pešo sama okolo 2000 m, vie ísť po naklonenej plošinke, cez obrubníky a tak isto s asistenciou aj po schodoch (schody stále zdokonaľujeme). Začala sa učiť aj chôdzu cez pätu, chôdzu so správnym pohybom tela. Máme ešte toho pred sebou veľa, ale Martinka pri dodržaní pravidelnej rehabilitácie za pár rokov bude ako jej rovesníci a začlení sa do spoločnosti. Na to potrebuje naďalej pomoc dobrých ľudí a sponzorov.
Skrz handicap ju neprijali do štátnej škôlky, aj keď je bola predškoláčka. A tak Martinka začala od júla 2017 navštevovať súkromnú logopedickú škôlku ASOBI, kde mala aj logopedickú starostlivosť.
Martinka mala mať odklad v škole, kvôli reči. Preto bol školský rok 2018/2019 pre nás veľkou výzvou. V šk.roku 2019/2020 nastúpia do 1.ročníka bežnej základnej školy integrovaná do kolektívu zdravých detí bez úpravy vzdelávania. Má povolené iba viac vymeškať kvôli rehabilitáciám. Aktuálne už Martinka končí 3.ročník bežnej ZŠ.
Veľa času trávime aj dochádzaním na rehabilitácie, hipoterapiu (2x týždenne), do júla sme chodili 2x týždenne k logopédovi, kým nastúpila do škôlky, plávanie 1x týždenne, čo opäť stojí nemalé financie. Intenzívne denne navštevuje aj rôzne iné terapie ako napr. lokomat a iné. Doma cvičí na motomede a chôdzu nacvičujeme na bežiacom páse, ale chôdzou.
Chodili sme opakovane aj na delfinoterapiu na Ukrajinu, ktorá bola pre Martinku veľkým prínosom. Bohužiaľ aktuálne sa už vyše 2 rokov na delfinoterapiu nedostala, nedalo sa cestovať a teraz to situácia v centre nedovoľuje, tak sa obzeráme po inom. Martinke delfíny veľmi pomohli a aj jej chýbajú.
Okrem toho chodí rehabilitovať aj do zahraničia. Chodí na nitkovú akupunktúru, kraniosakrálnu terapiu, INPP. Je to časovo aj finančne náročné, nakoľko všetky terapie musíme hradiť, poisťovňa z toho nič neplatí.
Aktuálne sme v procese liečby kmeňovými bunkami. Vidíme v tom veľký význam. Svoje vlastné kmeňové bunky Martinka dostala v roku 2017, už vtedy sme vedeli, že je to málo. Aktuálne je po 2.podaniach kmeňových buniek, 3.tie podanie je nutné realizovať pred 10.timi narodeninami. Stojí to nemalé peniaze. Pred podaním kmeňových buniek je nutné mať 10 vstupov do HBO – hyperbarickej komory a následne po podaní intenzívne cvičiť a užívať vitamíny a výživové doplnky. Do konca roka 2022 je nutné absolvovať 5. podaní kmeňových buniek. Plus jej pritom pomáhajú v rehabilitačnom centre AXIS – HBO, logopédia, manuálna terapia a iné.
Robíme maximum preto, aby Martinka mohla v budúcnosti behať a fungovať ako jej rovesníci a sestričky. Príčina jej postihnutia je neznáma, nakoľko má všetky vyšetrenia negatívne a všetci lekári sa zhodujú v tom, že intenzívna rehabilitácia ju „z toho dostane“. Tehotenstvo a pôrod bolo bez problémov. Prvé problémy sa začali ukazovať s omeškaním chôdze a státia. Od veku 18. mesiacov Martinka už prešla mnohými vyšetreniami. Vkladáme veľkú nádej liečby kmeňovými bunkami a pobytom v AXISE. Finančne si však z nášho rozpočtu nemôžeme tieto pobyty (ktoré je pre dosiahnutie požadovaného efektu potrebné pravidelne opakovať) dovoliť a ani poisťovne nám ich v dostatočnej miere nepreplatia. Veríme, že sa nám na podarí získať dosť financií vďaka dobrým ľuďom.